بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از راه کار های عملی در سفید کردن می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند . این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات بسیاری دارد ، همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان برروی دندان های روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.

 

نکاتی درباره بلیچینگ

 -۲ این فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد. -۳ بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیشبینی نمی باشد. ۴-بطور کلی سه روش وجود دارد، سفید کردن در کلینیک توسط دندانپزشک، بلیچینگ در خانه با استفاده از قالب پلاستیکی قابل انعطاف (که به آن سفید کردن همراه با نایت‌گارد می‌گویند) و محصولات تجاری که در داروخانه ها به فروش می‌رسند. هر کدام از آن‌ها دارای تکنیک های مختلف هستند و غلظت و ترکیب مواد هر کدام نیز با هم متفاوت هستند. با اینکه هرکدام دارای اثر متفاوت در سفید کنندگی هستند ولی تحقیقات نشان می دهد که بهترین روش استفاده از تری های پلاستیکی که مخصوص فرد ساخته شده است و استفاده از کارباماید پراکسید ۱۰% تحت نظارت و دستور دندانپزشک در خانه می‌باشد.
 

نتایج سفید کردن دندان‌ها تا چه مدت دوام دارد؟

سفید کردن دندان‌ها باعث می‌شود که فقط رنگ لکه‌هایی که در حال حاضر بر روی دندان‌های شما وجود دارد، کمتر شود. اما عواملی از قبیل مصرف قهوه و غذاهای حاوی رنگ، سیگار کشیدن و حتی افزایش طبیعی سن، می‌تواند مجدداً باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود. مشاهدات همکاران ما نشان می‌دهد که نتایج سفید کردن دندان‌ها معمولاً بین ۹ تا ۲۴ ماه ادامه دارد. اما در صورتی که شما از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که روی دندان‌هایتان لکه ایجاد می‌کند، خودداری کنید و مراقبت و بهداشت دهان و دندانتان را به طور صحیح رعایت کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که دندان‌های شما سفیدی و درخشندگی خود را به مدت طولانی‌تری حفظ کنندو اثرات سفید کردن دندان تا مدت ها ادامه می یابد.
 

دستورالعمل‌هایی برای بعد از سفید کردن دندان

سطح دندان‌های شما بعد از بلیچینگ یا سفید کردن، همچنان یک ساختار متخلخل و پُر از منافذ ریز دارد و مخصوصاً بلافاصله بعد از سفید کردن می‌تواند حساسیت بیشتری نسبت به مواد رنگی و لکه‌زا پیدا کند. در اینجا به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که با رعایت آن در طی ۴۸تا ۷۲ ساعت اول بعد از سفید کردن دندان‌ها می‌توانید سفیدی و درخشندگی دندان‌هایتان را به مدت طولانی‌تری حفظ کنید:

• از مصرف نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند چای، قهوه، نوشابه یا هر نوشیدنی رنگ‌دار دیگر خودداری کنید.
• سعی کنید مایعاتی که می‌تواند بر روی دندان‌هایتان لکه ایجاد کند را با استفاده از نی بنوشید تا رنگ سفید دندان‌ها بهتر حفظ شود.
• غذاهایی که بهتر است از خوردن آنها خودداری کنید عبارتند از: انگورها، گوجه‌فرنگی، گیلاس، تمشک، توت سیاه، خردل، سس ماکارونی، سس سویا، آلبالو، کیک (مافین) آلبالویی، خورش‌های تیره رنگ، سوپ‌های تیره رنگ، شکلات تیره، یخمک و بستنی‌های رنگ‌دار.
• اگر در طی چند روز اول بعد از سفید کردن دندان‌ها، هر کدام از غذاها و نوشیدنی‌های فوق را مصرف کردید، بلافاصله دندان‌های خود را مسواک بزنید و دهانتان را خوب بشویید.
• از نوشیدن مایعات خیلی داغ یا سرد خودداری کنید (زیرا این کار باعث انبساط و انقباض سریع دندان‌ها می‌شود و در این صورت مواد رنگی، بهتر می‌تواند به سطح دندان نفوذ کند).
• سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان‌های شما می‌شود.

بعد
قبل
بعد
قبل

©کلیه عکس های بلیچینگ در این گالری متعلق به زنجیره مراکز دندانپزشکی زمرد می باشد و به هر دلیلی امکان کپی ، تکثیر یا بازنشر آن ها وجود ندارد.