ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی است که در استخوان فک کاشته می شود. سپس دندانپزشک می تواند تاج ها یا پل ها را به این “ریشه ها“ متصل کند تا جای دندانی که افتاده است پر شود. ایمپلنت ها به شکل پیچ هستند.  از جنس تیتانیوم است با قطر ۳ تا ۵ میلی متر و طول ۸ تا ۱۶ میلی متر. معمولاً ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا ایمپلنت محکم به استخوان بچسبد و بعد از آن می توان دندان مصنوعی را متصل کرد. در برخی موارد ممکن است بتوانید این کار را زودتر انجام دهید. جایگزین های دندانی معمولاً از ۳ بخش تشکیل شده اند: ایمپلنت به شکل پیچ در استخوان، یک قسمت پل مانند که از داخل لسه بیرون زده است و تاج که در بالای آن قرار می گیرد. بسته به تعداد دندان های مورد نظر برای کاشت، این مراحل به ۴ تا ۸ جلسه ویزیت نیاز دارد که شامل بررسی های اولیه دندانی است.

چرا باید از ایمپلنت استفاده کرد؟

از ایمپلنت ها برای جایگزین کردن دندان های افتاده در نتیجه جراحی، تخریب دندان ها، بیماری های لثه یا دندانی که افتاده اما دیگر در نیامده است )آژنسیس( استفاده می شود. اگر تعداد زیادی از دندانهایتان افتاده است پزشک می تواند چند ایمپلنت به عنوان پل بکارد یا اینکه از دندان مصنوعی متحرک استفاده کند. این مراحل توسط دندانپزشک به سرعت انجام می شود اما معمولاً کاشت  و اتصال آن به استخوان طول می کشد. مدت زمان انتظار در بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است.

مراحل انجام کار به چه صورتی است:

1. یک بررسی کامل با استفاده از تصویربرداری اشعه X و احتمالاً قالب گیری از دندان و مدل های استخوان آرواره (فک).
۲. با کمک جراحی در جای خود قرار می گیرد و در طول ۳ تا ۶ ماه به صورت طبیعی به استخوان می چسبد.
۳. ممکن است دندانپزشک ایمپلنت را تا زمانی که به استخوان بچسبد در زیر لثه پنهان کند. در این صورت برای اتصال پل در داخل لثه به یک عمل جراحی کوچک نیاز است.
۴. بعد از اینکه ایمپلنت محکم وصل شد، دندانپزشک یک قالب دندان تهیه می کند و یک متخصص امور دندان قسمت های تاج، پل یا دندان مصنوعی را می سازد.
۵. دندانپزشک بخش های نهایی را درون دهان قرار می دهد.
۶. چک آپ های بعد از ایمپلنت توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان انجام خواهد شد

اقدامات لازم بعد ازانجام ایمپلنت:

• تمام اطلاعات سلامت مورد نیاز را در اختیار دندانپزشک قرار دهید تا مراحل جراحی به صورت ایمن انجام شود و دندانپزشک تصمیم گیری کند که آیا مشمول درمان با کمک هزینه بیمه می شوید یا خیر.
• قبل و بعد از جراحی از دستورالعمل های ارائه شده توسط دندانپزشک پیروی کنید تا بهترین نتایج ممکن را از این نتایج داشته باشید.
• در هفته های قبل از ایمپلنت و بعد از آن از مصرف توتون و تنباکو خودداری کنید.
• برای اینکه تاج های ایمپلنت برای مدت زمان طولانی باقی بمانند بسیار مهم است که آنها را به درستی تمیز کنید.

بعد
قبل
بعد
قبل

©کلیه عکس های ایمپلنت دندانی در این گالری متعلق به زنجیره مراکز دندانپزشکی زمرد می باشد و به هر دلیلی امکان کپی ، تکثیر یا بازنشر آن ها وجود ندارد.