n5

6 نکته مهم که دندانپزشکان در طول ویزیت های معمول بررسی می کنند

در یک معاینه منظم، مواردی را بررسی می کنیم که ممکن است حتی فکرش را هم نکنید. البته، ما حفره ها یا پوسیدگی ها را بررسی می کنیم، اما این تنها چیزی نیست که در طول معاینه معمول شما به دنبال آن هستیم.

1-آیا می دانستید که بیش از 75 درصد از سرطان های دهان توسط دندانپزشکان کشف می شود؟

یکی از کارهای مهمی که ما در معاینه دندان شما انجام می دهیم این است که بررسی کنیم که بافت های نرم شما سالم هستند. این شامل لب ها، گونه ها، زبان و تمام بافت نرم دهان شما اطراف دندان شما می شود. بسیاری از تغییرات بافت نرم کاملاً بدون درد هستند و ممکن است برای مدت طولانی ناشناخته باقی بمانند. بسیاری از آنها مضر نیستند، اما برخی می توانند به ضایعات جدی تری تبدیل شوند.

2-علائم بیماری لثه را بررسی می کنیم.

بیماری لثه باید خیلی سریع درمان شود تا از مشکلات جدی دندانی مانند لرزش دندان یا در نهایت از دست دادن دندان جلوگیری شود. روال های بهداشت دهان و دندان خوب به حفظ سلامت لثه ها کمک می کند، اما پیوندهای ژنتیکی قوی نیز با بیماری لثه وجود دارد که بررسی منظم دهان را مهم می کند. بیماری لثه همچنین با مشکلات گردش خون و قلب ارتباط نزدیکی دارد که تحقیقات نسبتاً اخیر نشان داده است.

3-معاینات منظم دندان نه تنها از سلامت دهان، بلکه از سلامت کلی شما نیز محافظت و حفظ می کند.

به عنوان مثال، علائم و نشانه های برخی از بیماری های سیستمیک، مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و دیابت ممکن است ابتدا در دهان ظاهر شوند. شرایط پزشکی جدی دیگری مانند HIV و سایر بیماری های سرکوب کننده سیستم ایمنی وجود دارد که می تواند علائم اولیه را در دهان شما نشان دهد.

ویزیت دندانپزشکان

4-بسیاری از داروهای رایج مانند برخی از داروهای سرکوب کننده فشار خون، داروهای ضد افسردگی و آنتی بیوتیک ها می توانند بر محیط دهان و بافت های نرم تأثیر بگذارند.

اغلب می توان با تغییر به نوع دیگری از دارو به این امر کمک کرد زیرا اغلب گزینه های مختلفی برای درمان شرایط و علائم پزشکی یکسان وجود دارد.

5-ما سایش و بریدگی غیر طبیعی دندان های شما را بررسی می کنیم.

این مورد اغلب به دلیل  دندان قروچه یا دندان قروچه ایجاد می شود. افرادی که از دندان قروچه رنج می برند، علائمی مانند سردردهای مکرر، ضربه زدن به مفاصل فک و مشکل در باز کردن دهان خود را دارند. گاهی اوقات، دندان قروچه می تواند بدون علامت باشد، اما همچنان باعث آسیب به دندان ها و ترمیم های شما (پر کردن، تاج و غیره) می شود. مهم است که این عادت را که اغلب کاملاً ناخودآگاه است، قبل از اینکه مشکلات زیادی ایجاد کند، متوقف کنید. درمان‌های رایج ممکن است شامل نگهبانی شبانه، تمرین‌های آرامش‌بخش و گاهی اوقات درمان ارتودنسی برای ایجاد بایت یا انسداد متعادل‌تر باشد.

6-ما دندان های شما را از نظر پوسیدگی، ترمیم های آسیب دیده، ترک و غیره بررسی می کنیم.

ما می‌توانیم بسیاری از این موارد را با نگاه کردن به دهان خود تشخیص دهیم، اما همچنین مهم است که به طور منظم عکس‌برداری با اشعه ایکس از دندان انجام شود، زیرا ما فقط حدود 60 درصد از سطوح دندان‌ها را می‌بینیم، و حفره‌های دندانی اغلب در سطوح غیرقابل تشخیص ظاهر می‌شوند. چشم برهنه همیشه محافظت و پیشگیری بهتر از تعمیر است، اما در صورت نیاز به تعمیر، هرچه زودتر مشکلات را تشخیص دهیم، ترمیم ها کوچکتر می شوند.

ویزیت دندانپزشکی
4.7/5 - (16 امتیاز)
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند