لطفا صبر کنید ...

اقدامات لازم پس از عمل جراحی ایمپلنت دندانی

6 اسفند 1399 توسط admin0
dental-implant-1.jpg

پزشک معالج شما اکنون اقدام به کاشت ایمپلنت  دندانی برای شما نموده است و در ناحیه استخوان فک شما زیر لثه سر پیچ فلزی از آلیاژ تیتانیوم به دقت قرار گرفته تا پس از اتصال کامل به استخوان فک با روکش مناسب مشابه دندان های خودتان عمل نماید و لبخند شما کامل گردد.

در این راهنما بطور خلاصه نکات و اقدامات لازمی که شما باید به رعایت آن بپردازید تا عمل کاشت ایمپلنت با موفقیت صورت گیرد ذکر شده است. پزشک معالج شما توضیحات کاملی را با شما در میان خواهند گذاشت که باید رعایت نمایید.

نکته مقدماتی

لطفا محل کاشت ایمپلنت را با زبان خود احساس و تحریک نکنید و هرگز به آن دست نزنید، حتی المقدور از آبکشی دهان و یا تف کردن در ر24 ساعت بعد از جراحی پرهیز نمایید. همچنین از نی جهت نوشیدن استفاده ننمایید.

خونریزی

مقدار کمی خونابه در روز اول عمل مشاهده خواهید کرد که طبیعی است در صورتیکه خون زیادی از محل جراحی خارج شد به مدت 3 دقیقه گاز استریل را بر روی آن قرار داده تا خونریزی متوقف شود.در صورت ادامه خونریزی با پزشک خود تماس بگیرید. اگر مایل بودید خونابه دهان خود را تخلیه کنید به آرامی آن را از دهان خود خارج نمایید اما در صورت امکان قورت داده شود، یادآوری می گردد  که تف نکنید و یا دهان خود را آبکشی ننمایید.

تورم صورت

تورم پس از عمل جراحی کاملا طبیعی است. به منظور کاهش التهاب قرار دادن کیسه یا حوله محتوی یخ بر روی گونه ها  (صورت) به کاهش تورم کمک می کند. این عمل را به مدت 8 ساعت ادامه دهید. تورم ممکن است در روزهای دوم و سوم پس از عمل به حداکثر برسد و در روزهای چهارم یا پنجم از بین برود.

در صورتیکه تورم ادامه یافت، ممکن است علائم عفونت باشد. در این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید. در مواردی آثار کبودی در محل تورم دیده شده که عادی است و به مرور رفع خواهد شد.

2001DECfro p03.5e174c471de01 320x213 - اقدامات لازم پس از عمل جراحی ایمپلنت دندانی

تغذیه

پس یکساعت  از عمل جراحی مایعات خنک بنوشید. از خوردن و آشامیدن مواد غذایی داغ و جویدن آدامس  تا 48 ساعت بعد از جراحی پرهیز کنید. خوردن غذای نرم و خنک در 24 ساعت اول  الزامیست.

داروهای آنتی بیوتیک

طبق دستورالعمل پزشک معالج خود به مصرف داروهای آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت احتمالی اقدام نمایید.

بهداشت دهان

رعایت بهداشت دهان برای انجام ترمیم بسیار مهم است.

سعی کنید محل جراحی را همیشه تمیز نگه دارید.( بخصوص پس از صرف غذا)

24 ساعت بعد از جراحی  در صورت نداشتن فشار خون از آب نمک برای شستشوی دهان استفاده فرمایید: شستشوی دهان با محلول آب ولرم و نمک حداقل 4 بار در روز توصیه می گردد.

شب قبل از عمل جراحی از دهان شویه کلرهگزیدین قبل از خواب استفاده کنید. در روزهای بعد از جراحی نیز این کار را ادامه دهید به نحوی که به میزان یک درب پر از محلول را در هر نوبت به مدت یک دقیقه  درون دهان خود بگردانید. عمل شستشوی دهان با کلرهگزیدین را دوبتر در روز تکرار نمایید (بعد از صبحانه و قبل از خواب). و این کار را به مدت یک هفته ادامه دهید.

جهت رعایت بهداشت دهان حتما از مسواک و خمیر دندان استفاده نمایید اما دقت شود در ناحیه جراحی مسواک زدن با ظرافت انجام شود.

b2 - اقدامات لازم پس از عمل جراحی ایمپلنت دندانی

فعالیت بدنی

تا مدتی پس از انجام جراحی تغییر حالت از درازکش به نشسته را به آرامی و با احتیاط انجام دهید.

توجه کنید که انجام تمرین ورزشی ترجیحا بین 3 تا 4 روز پس از عمل توصیه نمی گردد. بهتر است تا فعالیت بدنی خود را پس از عمل جراحی به حداقل برسانید.

در صورتیکه باید به تمرینات ورزشی بپردازید و در آن هنگام خونریزی یا درد رخ داد از ادامه ورزش و تحرک خودداری کنید.

دندان مصنوعی

استفاده از دست دندان و پایه دندانی متحرک برای مدت 10 روز پس از عمل جراحی ممنوع است و به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کنید. در صورتیکه احساس کردید فرایند ترمیم پس از جراحی بطور طبیعی اتفاق نمی افتد با پزشک خود مشورت کنید.

رانندگی

پس از عمل جراحی از رانندگی پرهیز نمایید. در صورتیکه از بیهوشی عمومی یا داروهای مسکن قوی استفاده کرده اید حتما کسی شما را همراهی کند.

تهوع و سرگیجه

بر اثر قورت دادن خون ممکن است احساس تهوع و سرگیجه داشته باشید. نوشیدن مایعات شیرین به رفع این مشکل کمک می کند.

بخیه

محل عمل جراحی بوسیله بخیه (قابل جذب یا غیر قابل جذب) دوخته شده است. بخیه قابل جذب بین 7 تا 10 روز پس از عمل جراحی خود به خود حل می شود و بخیه غیر قابل جذب به تشخیص جراح شما در تاریخ تعیین شده باید خارج گردد.

دخانیات

از استعمال دخانیات جدا پرهیز نمایید. کشیدن سیگار باعث تاخیر در التیام و بهبود فرایند ترمیم می گردد و باعث ایجاد عفونت و ناراحتی می شود.

کلیشه OPG  

یک هفته پس از عمل جراحی بنابر توصیه پزشک معالج خود عکس رادیوگرافی OPG تهیه کنید تا در مرحله بازبینی به پزشک خود ارائه نمایید.

پزشک معالج شما با بکارگیری یکی از بهترین ایمپلنت ها و مناسبترین تکنیکها اقدام به عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندانی نموده است. همکاری شما در تکمیل این فرایند بسیار اهمیت دارد.

جراحی سینوس

در صورت انجام جراحی  سینوس تا 24 ساعت اول جراحی  هنگام خوابیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید.

داخل بینی خود فوت  نفرمایید.

هنگام عطسه و سرفه کردن مراعات بفرمایید.

سرتان   تا 24 ساعت اول نباید پایین گرفته شود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تامین سلامت ملائک می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

جشنواره عید تا عید
 
اطلاعات بیشتر
 کلیه کلینیک ها در ایام تعطیلی شهر تهران آماده خدمت رسانی می باشند